Click here to go back to World Challenge Pulpit Series multilingual page

Grupa Jonatana!
(The Jonathan Company!)


Moje dokumenty + Indeks polskich kazań + Kaplica + Subscribe + Copyright


By David Wilkerson
15 października 1990
__________

Apostoł Paweł ostrzega nas, że "w dniach ostatecznych nastaną trudne czasy" (2 Tym. 3:l). Potem opisuje straszne warunki w jakich przyjdzie nam żyć:"

"Ludzie bowiem będą samolubni, chciwi, chełpliwi, pyszni, bluźnierczy, rodzicom nieposłuszni, niewdzięczni, bezbożni, bez serca, nieprzejednani, przewrotni, niepowściągliwi, okrutni, nie miłujący tego, co dobre, zdradzieccy, zuchwali, nadęci, miłujący więcej rozkosze niż Boga" (2 Tym. 3:2-4).

Gazeta "US News and World Report" opublikowała ostatnio artykuł zatytułowany: "The Heartbreak That Is New York" ("Ból serca, którym jest Nowy Jork"). Autor przedstawia prorocze ostrzeżenie Pawła - prawie co do litery! Oto krótki urywek:

"W Nowym Jorku jest 500.000 narkomanów, co stanowi prawie populację Bostonu. W pewnych dzielnicach jedna czwarta mieszkańców to narkomani przyjmujący narkotyki dożylnie. Używanie brudnych igieł i duża ilość homoseksualistów uczyniło Nowy Jork stolicą AIDS w Ameryce...

W środkowym Harlemie ciągle wzrasta ilość nieślubnych dzieci. Każdego roku rodzi się 10.000 "zarażonych" dzieci; większość z nich to "crack babies" (crack - jeden z najsilniejszych narkotyków, powodujących uzależnienie już od pierwszego brania - przyp. tłum.), a leczenie każdego z nich będzie kosztowało 220.000 dolarów zanim osiągną wiek przedszkolny...

W 1952 roku w mieście zanotowano 8.757 napadów rabunkowych, w zeszłym roku było ich 93.387 - pchnięcie nożem co 6 minut. Jak dotąd w tym roku zamordowano 21 taksówkarzy. Gwałcono dziewczyny i zrzucano z dachów; związano i podpalono jednego chłopca; w wyniku wojen narkotycznych w przeciągu 3 tygodni zastrzelono czworo małych dzieci. Ilość morderstw zwiększyła się do sześciu dziennie...

Okrutna, bezcelowa przemoc panuje wszędzie i nikt już nie jest bezpieczny. Sześćdziesiąt procent Nowojorczyków zamierza wyprowadzić się stąd w ciągu pięciu najbliższych lat. Wśród rodowitych Nowojorczyków, którzy naprawdę kochają miasto, panuje opinia, że zbliża się coś podobnego do całkowitego załamania porządku społecznego i że Nowy Jork może tego nie przetrwać."

"Nastaną trudne czasy" - Paweł używa tu słowa "trudne", które oznacza "niebezpieczne, pełne przemocy, odbierające siłę". Te czasy nastały! Pomyślcie tylko, sześćdziesiąt procent mieszkańców Nowego Jorku zamierza stamtąd uciec! Ale powiedzcie mi, gdzie można uciec przed demonem przemocy, który panoszy się w tym kraju? Został on uwolniony na całą Amerykę!

Na przykład trzy lata temu 5-cio osobowa rodzina opuściła Nowy Jork i osiedliła się w spokojnej małej wiosce na północy stanu. Myśleli, że są bezpieczni z dala od przestępstw i przemocy panującej w mieście. Przez dwa lata nowy dom wydawał się być rajem. Ostatnio jednak w ich wiejskim domu znaleziono ojca, matkę i dwoje dzieci - każde postrzelone w głowę przez nieznanego intruza!

Wydaje się, że na przedmieściu Miami żaden rodzaj ochrony nie zdoła odpędzić przestępców. Ci uzdolnieni złodzieje zabijają psy ołowianymi rurkami, całkowicie ignorując systemy alarmowe w biały dzień okradają domy z mebli, podstawiając pod dom ciężarówki! Nawet w górach Kolorado, niegdyś przyjemnej przystani, czciciele szatana gwałcą i plądrują. Składają ofiary ze zwierząt. Ostrzega się, że niebezpiecznie jest rozkładać się obozem w jakimkolwiek parku narodowym naszego kraju.

Los Angeles jest miastem na skraju wybuchu. Gangi narkotyczne, czarne, białe, hiszpańskie - broń palna często wymierzona w niewinnego przechodnia. Nie mają żadnych zasad czy wyrzutów sumienia. Zabijają dla przyjemności!

Umiłowani, nie ma innego miejsca schronienia niż w Jezusie Chrystusie! Paweł ostrzega nas, że grzech rozmnoży się i to w znacznym stopniu: "Ludzie zaś źli i oszuści coraz bardziej brnąć będą w zło, błądząc sami i drugich w błąd wprowadzając" (2 Tym. 3:13).

Nie jest to tylko problem Nowego Jorku. To problem ogólnoświatowy! Bezprawna, okrutna fala, wypluta ze środka piekła na najmniejsze miasta Ameryki, nawet do trudno dostępnych społeczności!

A jednak o wiele bardziej tragiczne jest to, że w tych trudnych czasach wielu chrześcijan odpadnie. Odpadną wtedy, kiedy powinni pokutować i szukać Boga: "Albowiem przyjdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce i odwrócą ucho od prawdy a zwrócą się ku baśniom" (2 Tym. 4:3-4).

Podczas gdy prawda jest tak bardzo potrzebna, ludzie odwrócą się i nie będą chcieli jej słuchać - będą chcieli tylko łechcących ucho kłamstw. Co za tragedia!

Umiłowani, skoro bezprawie wokół nas tylko się rozmnoży, jak stawimy czoła tej ostatniej godzinie?


Ucieczka jest sprzeczna z Bożym Słowem!


Jezus nie powróci po tchórzliwych ludzi, którzy uciekają z miast zajętych przez szatana! Jeżeli boisz się o swoją skórę to stracisz ją, ale jeżeli stracisz ją dla Jego imienia, znajdziesz ją!

Jezus doskonale wiedział jakie będą nasze czasy. Wiedział o wzroście przemocy, o wymierzonych lufach pistoletów, o wojnach gangów i handlarzach narkotyków. On przewidział wszystkie wybuchy gniewu i bezbożności. A jednak polecił: "Idźcie na cały świat i głoście ewangelię, chrzcijcie, uzdrawiajcie chorych - a Ja będę z wami na wieki!"

Chrystus powiedział również: "Oto Ja posyłam was jak owce między wilki" (Mat. 10:16). Wezwał nas, abyśmy żyli pośród drapieżnych wilków, w lwich jamach niegodziwego społeczeństwa!

Noe żył w zupełnie zepsutym społeczeństwie - było tak grzeszne, że Bóg nie mógł dłużej tego znieść! "A gdy Pan widział, że wielka jest złość człowieka na ziemi i że wszelkie jego myśli oraz dążenia jego serca są ustawicznie złe, żałował Pan, że uczynił człowieka na ziemi i bolał nad tym w sercu swoim... Ale ziemia była skażona w oczach Boga i pełna nieprawości. I spojrzał Bóg na ziemię, a oto była skażona, gdyż wszelkie ciało skaziło drogę swoją na ziemi. Rzekł tedy Bóg do Noego: Położę kres wszelkiemu ciału, bo przez nie ziemia pełna jest nieprawości; zniszczeje wraz z ziemią" (l Mojż. 6:5-6,11-13).

Cała ludzkość była zepsuta - wszędzie panowało bezprawie. Przez 120 lat Noe obserwował jak jego społeczeństwo stawało się coraz gorsze, ludzie pochłonięci byli przemocą, zepsuciem, morderstwem, gwałtem i kazirodztwem. Ale Noe stał pośród tego wszystkiego i zwiastował sprawiedliwość. Zachowała go Boża moc! Nigdy się nie zachwiał! Bał się jedynie Słowa Bożego!

Widzicie, Bóg zawsze zachowuje świadectwo w samym środku niegodziwości! Odtąd Noe stał i nie ukrywał się, był tym świadectwem. Przygotował arkę: "Przez wiarę zbudował Noe, ostrzeżony cudownie o tym, czego jeszcze nie można było widzieć, pełen bojaźni, arkę dla ocalenia rodziny swojej; przez nią wydał wyrok na świat" (Hebr. 11:7). Kiedy podnoszą się fale zła, musimy stać i głosić - czyniąc to potępimy złe społeczeństwo!


W tych dniach ostatecznych Bóg szuka grupy Jonatana!


Drogi święty, w tych złych czasach masz pewne zadanie! Musisz nie tylko przetrwać, ale być wojownikiem na linii frontu walki duchowej. Musisz umieć powiedzieć "żywy czy martwy - należę do Pana! Nie ucieknę kiedy pojawi się wróg!"

Jonatan, syn Saula. jest dobrym przykładem tego rodzaju wiernego żołnierza. On również żył w czasach moralnego i duchowego rozpadu. Wierzę, że w tamtym czasie Izrael był tak zepsuty jak dzisiejsza Ameryka.

Wpośród niegodziwego społeczeństwa Jonatan reprezentuje to, czego Bóg szuka w Swoim ludzie i dzisiaj! Bóg szuka społeczności świętych, która z odwagą, i wiarą stawi czoła tym złym czasom. Nazywam tych świętych "Grupą Jonatana" - i modlę się, abyś i ty wstąpił w jej wierne szeregi!

A oto scenariusz. Izraelowi znudziły się już prorocze słowa Samuela. Odwrócili się od prawdy i poszukali sobie kogoś, kto będzie nad nimi panował. Na króla wybrano Saula, ale i on wkrótce opuścił Pana. Zarówno on jak i naród izraelski "postąpił głupio" będąc nieposłusznym przykazaniom Pana - i Bóg odszedł spośród nich.

W końcu Saul został opętany przez demona! Reprezentuje on społeczeństwo, od którego odstąpił Bóg; społeczeństwo, które zwróciło się ku złu. Pod panowaniem Saula Izrael stał się wrakiem moralnym, z dala od Boga, nienawidzącym prawdy. Wkrótce szatan wystąpił przeciwko Izraelowi, by zadać mu ostateczny cios. Był zdecydowany wymazać Izrael z mapy (tak jak Saddam Hussein chce to zrobić dzisiaj!). Diabeł otoczył Izrael 30.000 żelaznych wozów, 6.000 jeźdźców i armią żołnierzy, którzy wydawali się być tak liczni jak piasek na brzegu morza! (l Sam. 13:5). Izraelici zobaczyli potężną moc nieprzyjaciela i zaczęli uciekać, szukając miejsca schronienia. Chowali się po jaskiniach, grotach, skałach, dołach i na wyżynach.

Ci, którzy pozostali z Saulem "razem z nim drżeli" (l Sam. 13:7). Tak bardzo chcieli króla - ale jakim królem był Saul! Nie mógł dodać nikomu ani grama odwagi! Kiedy on drżał, oni również drżeli!

Wraz z 600 żołnierzami Saul zatrzymał się w Gibei pod drzewem granatu. Był całkowicie zdezorientowany, niezdecydowany czy lepiej uciekać, poddać się czy też podjąć samobójczą walkę!

Wyobraźcie sobie ludzi zupełnie przerażonych, bez nadziei! Nikt w tej małej grupie nie miał planu - nikt nie potrafił dotknąć Boga. Nie mieli proroka - byli bezsilni i bezradni! Diabeł zaś, który sprawił, że wszyscy drżeli, przygotował się na rzeź!

Taki byłby również obraz Nowego Jorku, gdyby wszystek Boży lud zdecydował się uciec i poszukać sobie kryjówek - tylko 600 żołnierzy Bożych pozostałoby w mieście. Jakże smutną prawdą jest to, że wielu chrześcijan w tym kraju jest bez przywódcy, bez modlitwy i popadło w odstępstwo. Nie mają zielonego pojęcia co zrobić, a całe piekło bliskie jest zerwania się z uwięzi i rzucenia się na nich!

Dzieje się tak, ponieważ i dzisiaj panuje "system Saula"! Ten system składa się z pastorów i kościołów, które drżą przed mocami ciemności. Mają formę pobożności, ale są pozbawieni mocy. Zwyciężyły ich złe duchy tego wieku!

Tylko świętość dostarcza odwagi! Tylko pobożny, modlący się lud może stać niewzruszenie, kiedy armia niezliczonych mocy demonicznych czeka, by zniszczyć i przechwycić wszystko co w zasięgu wzroku!

Biblia mówi: "Sprawiedliwy jest nieustraszony jak młody lew" (Przyp. 28:1). Tylko święty człowiek potrafi patrzyć wrogowi oko w oko i nie bać się! Ale im więcej świeckości będzie w twoim sercu, tym mniej będziesz miał odwagi by przetrwać bitwę! Szatan chce zasiać strach w serce Bożego ludu - i odnosi powodzenie, kiedy idziesz na kompromis lub odwracasz się od Boga!


Musimy walczyć w pojedynkę!


W l Księdze Samuela, 14 rozdział czytamy, że Jonatan miał plan i wcale nie dotyczył on ucieczki! Postanowił samodzielnie stawić czoła nieprzyjacielowi.

Dobrze, że o swoim planie nie powiedział ani ojcu, ani 600 żołnierzom. Wyśmiali by go! "Ty? Sam? Pójdziesz na terytorium nieprzyjaciela, rozpoczniesz bitwę ryzykując swoim własnym życiem, bez osłony? Tylko ty i twój giermek?"

A jednak Jonatan, pełen wiary, powiedział odważnie do giermka: "Panu nie trudno wybawić przez wielu czy przez niewielu" (l Sam. 14:6). Innymi słowy: "Przystąpię do ataku. Dla Boga nie liczą się liczby!"

Gdyby Bóg miał potężną armię wiernych sług, z pewnością użyłby ich. Ale Bóg nie potrzebuje wielkiej armii - On może użyć jednego albo dwóch oddanych żołnierzy!

Pomyśl o tym! Jedyna nadzieja Izraela - całego Bożego zainteresowania na ziemi - była uzależniona od jednego męża Bożego, który powstał i powiedział: "Będą walczyć. Pójdę prosto do warowni nieprzyjaciela i będą walczył!"

Umiłowany, zwycięstwo którego potrzeba w twoim domu zależy od ciebie! Musisz odnieść zwycięstwo działając w pojedynkę, albo inaczej nieprzyjaciel prześcignie cię. Możesz być nastolatkiem, jedynym wierzącym w twojej rodzinie. Zbawienie twojej rodziny może zależeć od ciebie!

Kiedyś pewna nastolatka słyszała jak głosiłem na temat przebaczenia. Podeszła do mnie po kazaniu i powiedziała: "Jest mi bardzo ciężko przebaczyć mojej mamie. Mama i tato nie są zbawieni - szczególnie mama naśmiewa się z tego, że służę Chrystusowi. Rzadko odzywa się do mnie i jest pełna nienawiści."

Za moją namową tego samego wieczora poszła do domu z postanowieniem, że przebaczy swojej mamie i spróbuje odnowić ich relacje. Jej mama była w łóżku, oglądała telewizję. Dziewczyna rzuciła się na nią z płaczem i powiedziała: "Mamo, przebacz mi. Czułam do ciebie gorycz. Chcę być posłuszna i kochająca!"

Ale jej matka odepchnęła ją od siebie i wyśmiała ją po raz kolejny: "Przestań beczeć - jesteś pijana! Spadaj! Jesteś religijną beksą!"

Ta młoda dziewczyna jest jedyną nadzieją dla swoich rodziców! Musi samotnie podchodzić pod warownie nieprzyjaciela - sama walczy duchowo!

Ostatnio kontaktowało się ze mną kilka żon kaznodziejów, które samodzielnie walczą z diabelskimi atakami na ich mężów. Wielu z nich jest przygnębionych, zniechęconych, bliskich poddania się i odstąpienia od Boga i Jego powołania.

A jednak ich żony wiedzą, że jeżeli nie przeciwstawią się nieprzyjacielowi, ich mężowie będą zagubieni! Mówią: "Nie boję się tylko tego, że odchodząc od Boga zostawi mnie. Nie mogę znieść myśli, że mój mąż mógłby zasmucić Boga i zranić owce." Tak więc stoją same przeciwko demonicznej inwazji na ich domy!

Plan Jonatana zakładał tylko dwie opcje: "Stójcie" albo "Podejdźcie tutaj"! Nie było odwrotu. "Jeżeli zawołają na nas: Stójcie, aż do was podejdziemy, będziemy stać w miejscu i nie podejdziemy ku nim, jeżeli natomiast powiedzą: Podejdźcie do nas, to podejdziemy, gdyż Pan wydał ich w nasze ręce. To będzie dla nas znakiem" (l Sam. 14:9-10).

Wyobrażam sobie Jonatana stojącego na skale gdy wymachuje mieczem i krzyczy: "Wy nieobrzezani Filistyńczycy! Wychodzimy do was w imieniu Pana!" W odpowiedzi Filistyni szydzą: "Podejdź do nas. Pokażemy ci coś!" Z pewnością Filistyni zignorowali Jonatana myśląc: "Cóż może nam zrobić jeden żołnierz? Jest zupełnie nieszkodliwy!"

Chciałbym słyszeć modlitwę Jonatana, gdy wspinał się po stromych skałach: "Chwała Bogu, zwycięstwo należy do nas! Nigdy więcej ucieczki! Niegodziwy nieprzyjaciel upadnie od mojego miecza! Żaden diabeł w piekle nie zniszczy mojego ojca, mojej rodziny i mojego narodu! O Boże, walcz za mnie! Jeżeli trzeba, jestem gotowy na śmierć!"

Umiłowani, popatrzcie jak jedno małe zwycięstwo spowodowało zamieszanie w armii nieprzyjacielskiej i przyczyniło się do całkowitego pokonania nieprzyjaciela: "... padali pod ciosami Jonatana, a jego giermek za nim dobijał ich. Ta pierwsza rzeź... objęła około dwudziestu mężów, poległych na przestrzeni mniej więcej morgi pola. I padł strach na obóz..." (1 Sam. 14:13-16).

Jonatan odniósł zwycięstwo na obszarze tylko morgi pola - 20 zabitych żołnierzy. Ale ta mała bitwa wkrótce przerodziła się w potężny triumf. Jak to możliwe, aby jeden mąż Boży, pełen wiary, stanął przeciwko 20 żołnierzom diabła, pokonał ich i zasiał strach we wszystkich armiach piekła? Pamiętaj o tym, że Jonatan nie był umięśnionym bohaterem. Żaden z mężów Bożych nie był silny sam w sobie. To Duch Boży zstępuje na ludzi i daje im odwagę do walki! Jonatan wspinający się po skale jest obrazem każdego męża lub niewiasty Bożej, która wprowadza do bitwy obecność Jezusa!

Wiersz 15 mówi: "I padł strach na obóz w polu i na wszystkich wojowników. Także z ludzi z czatów i łupieżców ogarnął lęk, w dodatku nastało trzęsienie ziemi, które wywołało lęk przed Bogiem." Diabeł zaczął panikować! Wśród trzech oddziałów Filistyńczyków rozprzestrzeniła się jak ogień wiadomość: "Nadchodzi potężna armia!"

Dokładnie to chce nam powiedzieć Bóg! "Eliasz był człowiekiem podobnym do nas" - takim, który modlił się z wiarą, ponieważ ufał Bogu! Gedeon był najmniejszy w domu swojego ojca, a jego armia składała się tylko z 300 żołnierzy - ale Bóg był z nim! Gdybyśmy tylko zdali sobie sprawę z tego, jak wielka potęga tkwi w modlitwie, wstawialibyśmy się do Boga i walczylibyśmy wiarą o wiele więcej!

Miecz Jonatana stał się błyskawicą - szybką i mocną, ponieważ Duch Pański był nad nim. Tak jest z każdym świętym, który ogłasza wojnę przeciwko warowniom szatana:

"Gdyż oręż nasz, którym walczymy, nie jest cielesny, lecz ma moc burzenia warowni dla sprawy Bożej; nim też unicestwiamy złe zamysły. I wszelką pychę, podnoszącą się przeciwko poznaniu Boga" (II Kor. 10:4-5).

Biblia mówi, że mężczyźni i kobiety, tacy jak ty i ja, "przez wiarę podbili królestwa... zgasili moc ognia... stali się mężni na wojnie..." (Hebrajczyków 11:33-34). Dzisiaj mamy w sobie taką samą moc! Możemy ujarzmić złe żądze poprzez wiarę i modlitwę, wołając do Boga. Możemy zgasić ognisty gniew szatana! Możemy zamknąć paszcze lwom naszych czasów! Umiłowani, to nie my powinniśmy drżeć i bać się! To diabeł i jego armia powinni żyć w całkowitym zamęcie. Bóg może w prosty sposób wprawić obóz szatana w zamieszanie. Efektywna, gorliwa modlitwa jednego świętego powoduje wielkie zamieszanie wśród mocy ciemności! Jeden modlący się święty o duchu i wierze Jonatana może wprawić w zamieszanie całe zastępy piekła!

Dawid powiedział: "Niech okryją się wstydem i hańbą ci, którzy nastają na życie moje! Niech cofną się i zawstydzą ci, którzy myślą o zgubie mojej!" (Psalm 35:4).

Biblia pokazuje nam, że ilekroć Bóg manifestuje Swoją obecność, szatan drży i panikuje. Jezus wypędził legion demonów z opętanego, a te prosiły Go, by pozwolił im wejść w stado świń. Ale szatan i jego niegodziwe zastępy były w takim popłochu, że uciekały w niewłaściwym kierunku! Zamiast biec na pustynię, zaprowadziły świnie do morza. To się nazywa kompletna panika!

Chrześcijanie błędnie sądzą, że królestwo ciemności jest dobrze zorganizowaną i zdyscyplinowaną armią, posłuszną swojemu panu. Nie jest tak! Jest to królestwo dumnych, samowolnych i nieposłusznych duchów, pełnych arogancji - jest to królestwo zamieszania - i każdy grzesznik obecnie żyjący uczestniczy w tym samym duchu zamętu!

Czy modląc się stoisz i odpierasz ataki szatana wiarą i wstawiennictwem? Czy wprawiasz w zamieszanie całe piekło? Diabeł i jego demony wiedzą, że Bóg odpowie na twoją modlitwę. Poprzez wieki piekło drżało na myśl o Bożej odpowiedzi na wołania Jego dzieci. Nie wiedzą kiedy albo jak Bóg uderzy! Diabeł znika kiedy słyszy za sobą kroki!

Tak było w przypadku modlitwy Elizeusza. Samaria była oblężona przez armię syryjską, ale w środku nocy Pan przyszedł do obozu syryjskiego i wybuchła panika:

"Pan bowiem sprawił, że w obozie Aramejczyków usłyszano turkot wozów wojennych i tętent koni i zgiełk wielkiego wojska... zerwali się więc i o zmierzchu uciekli, pozostawiwszy swoje namioty, konie i osły... i uciekli ratując życie" (2 Król. 7:6-7).

To tylko Pan wszedł do obozu nieprzyjaciela a natychmiast zapanował popłoch, zamieszanie i panika!

Szatan ułożył plan przeciwko tobie i twojej rodzinie - plan ten będzie działał tylko wtedy, gdy tak jak Saul odejdziesz od Boga i Pan ciebie opuści. Ale jeżeli należysz do "grupy Jonatana", jeżeli jesteś pełen Jezusa, żaden z jego planów nie powiedzie się!

Nawet chrześcijanie, którzy odeszli od Boga, drżą i są zdjęci strachem w obecności kogoś, kto jest pełen Pana. Kiedy Samuel przyszedł do Betlejem, gdzie ludzie uprawiali bałwochwalstwo, "starsi miasta, wystraszeni, wyszli naprzeciw niemu" (1 Sam. 16:4). O ileż bardziej szatan drży i panikuje w obecności mocy Jezusa?

Modlę się, aby Bóg usunął wszelki strach z twojego serca, abyś mógł powstać z wiarą i walczyć przeciwko warowniom, które szatan zbudował w twojej rodzinie. Jeżeli twój małżonek nie jest zbawiony, jest to dla ciebie twierdza - natrzyj na nią! Powiedz odważnie: "Ogłaszam jego (jej) zbawienie w imieniu Jezusa!"

Bardziej niż czegokolwiek szatan boi się wytrwałego chrześcijanina, który ciągle powraca mówiąc: "Nie poddaję się, nie wyprowadzam się stąd. Będę stał na tej skale, dopóki nie zobaczę zwycięstwa mojego Pana!"

Bóg pragnie włożyć w twoje serce święta odwagę! .Nie jesteś tylko członkiem jakiegoś kościoła - jesteś żołnierzem Pana Jezusa Chrystusa! Zostałeś powołany, aby jako żołnierz włożyć całą zbroję Bożą i dzielnie odpierać ataki nieprzyjaciela.

Czy znajdziesz się wśród towarzyszy Jonatana? Jeżeli przyłączysz się do tej grupy wierzących w czasach ostatecznych, trzymaj Boga za Jego Słowo. Potem "stój dzielnie i oczekuj zbawienia od Pana!"

 

Przesłanie zostało zaczerpnięte z polskiej edycji "Światła Życia", publikacji Searchlight.

---
Wykorzystano za zgodą World Challenge, P. O. Box 260, Lindale, TX 75771, USA.


Moje dokumenty + Indeks polskich kazań + Kaplica + Subscribe + Copyright


Times Square Church Information | New Reader Information


COPYRIGHT/OGRANICZENIA WYNIKAJĄCE Z PRAW AUTORSKICH:

Plik ten jest wyłączną własnością World Challenge. Nie może być zmieniany i poprawiany w żaden sposób. Może być powielany jedynie w całości i wprowadzany do obiegu jako "freeware", za darmo. Każde powielanie tego pliku musi zawierać wzmiankę na temat praw autorskich (np. "Copyright (c) 2001 by World Challenge"). Plik ten nie może być odsprzedawany lub używany do wzbogacania innych sprzedawanych produktów bez pozwolenia World Challenge. Dotyczy to całej zawartości, z wyjątkiem kilu krótkich cytatów. W każdym przypadku należy powoływać się na Copyright (c) 2001 by World Challenge, Lindale, Texas, USA.

Materiał ten przeznaczony jest wyłącznie do osobistego użytku i nie możebyć publikowany na innych stronach sieci. The Lorain County Free-Net Chapel posiada wyłączne prawo do publikowania tych kazań na swojej stronie, nadane przez World Challenge, Inc. Możesz przegrywać, kopiować, drukować i rozprowadzać ten materiał jeśli nie publikujesz go na innych stronach internetowych. Możesz jednak umieszczać odnośniki do tej strony.


This site is a service of The Missing Link, Inc.(R)
Włączanie młodzieży i dorosłych z problemami
w programy społeczne mające na celu poprawę ich życia.

Strona główna -
http://misslink.org
Kaplica -
http://misslink.org/chapel2.html
Home of David Wilkerson's World Challenge Pulpit Series
http://www.tscpulpitseries.org


Copyright (c) 2001 - The Lorain County Free-Net Chapel
North Central Ohio, U.S.A.

GÓRA STRONY

Nasz administrator potrzebuje twoich komentarzy
aby zapewnić tej stronie największą funkcjonalność.
Prosimy powiadom nas,
jeśli coś nie jest w porządku
(nawet jeśli nie masz pewności).
          W przeciwnym wypadku możemy nigdy się o tym nie dowiedzieć !
Stronę zaktualizowano 30 kwietnia 2001 r.

Dlaczego przebudzenie się opóźnia/ "Pomocy!"/ Co to ?/ Sponsorzy/ Wyznanie Wiary/ Studuim Biblijne
Wokół fortepianu/ Biuletyn/ Biblioteka/ Dom/ Indeks polskich kazań/ Pulpit Series